Szczelne szambo jest gwarancją bezproblemowej eksploatacji zbiornika

W każdym domu produkowane są ścieki. Myjemy naczynia, kąpiemy się albo bierzemy prysznic, przygotowujemy posiłki, wycieramy kurze, zmywamy podłogi, używamy pralki. Wszystkie te czynności wymagają zastosowania wody. Po jej zużyciu trzeba ją jakoś zutylizować.

W tym celu potrzebne jest szambo. Obowiązkowo musi to być szczelne szambo. Nieczystości nie mogą wydostawać się na zewnątrz, bo mogą zatruć znajdujące się w pobliżu ujęcie wody. Chodzi nie tylko o studnię z wodą pitną, ale także taką, z której poimy zwierzęta: psy, koty, drób, bydło.

Ponadto wyciekające ścieki mogą skazić glebę, na której rosną warzywa, owoce. Może dojść do epidemii, zarażenia bakteriami wywołującymi zatrucia pokarmowe i ogólną niedyspozycję.

Szambo może być wykonane z betonu, tworzywa sztucznego, laminatu albo żelbetu. Każde rodzaje szamba ma swoje wady i zalety. Wybór zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należą: wielkość działki, wygoda użytkowania, bezpieczeństwa, nasze możliwości finansowe, perspektywa przyłączenia domostwa do sieci kanalizacyjnej, dostępność firm zajmujących się usuwaniem nieczystości, sposób czyszczenia zbiornika (najwygodniejsze jest czyszczenie ciśnieniowe).

Znając odpowiedź na powyższe kwestie, możemy dokonać wyboru. Bez względu na rodzaj tworzywa, każde szambo powinno mieć atest jakości i szczelności.